Osmi avgust, svetski dan Em bio-kugle, obeležava se u više od 100 zemalja. U organizaciji firmi "Domis tim" iz Lučana i "Mikronatura" iz Slovenije i uz učešće učenika OŠ "Milan Blagojević", ovaj dan je obeležen i u Lučanima. Firma "Domis tim" bavi se uvozom i prodajom EM preparata proizvedenih po japanskoj tehnologiji-proizvoda koji imaju široku primenu u procesu kompostiranja, prečišćavanja otpadnih voda, čišćenja septičkih jama, ali i u drugim oblastima.

Ova firma je sarađivala sa OŠ "Milan Blagojević" na nekoliko ekoloških projekata. U parku škole u Lučanima je napravljen mini eko-vrt, a učenici uzgajaju lekovito bilje i prave kompost i na taj način, kao i učešćem u obeležavanju svetskog dana EM bio-kugle, uče kako da zaštite životnu sredinu i očuvaju prirodne resurse.

M.L. (izvor Prosvetni pregled)