I zimi i leti učenici naše škole učestvuju u raznim sportskim aktivnostima. Fotografije sa skijanja i veslanja možete pogledati ovde.

 Planiranje i programiranje ekskurzija izvršila je stručna komisija koju je imenovao direktor škole. Komisiju čine: rukovodioci aktiva mlađih razreda, pomoćnik direktora, nastavnik istorije i geografije. Plan i program ekskurzija razmatraće odeljenjska, odnosno razredna veća, odgovarajući stručni organi (Savet roditelja), a usvojiće ih Nastavničko veće. Plan i program učeničkih ekskurzija sadržaće obrazovno-vaspitne ciljeve i zadatke, sadržaje kojima se postavljeni ciljevi i zadaci ostvaruju, nosioce previđenih sadržaja i aktivnosti, vreme trajanja ekskurzije, putne pravce, tehničku organizaciju, način finansiranja, predračun putnih troškova itd.
      Sadržaji ekskurzija biće zasnovani na nastavnom planu i programu, kao i na Pravilniku o programu za organizovanje ekskurzije u prvom i drugom ciklusu obrazovanja i vaspitanja ( Sl. glasnik RS – Prosvetni glasnik br. 7/2010). Predviđeno je  da se ekskurzije realizuju od 1 - 3 dana u zavisnosti od uzrasta učenika. Izveštaj o realizaciji ekskurzija koji pripremaju rukovodioci ovog oblika rada i stručne vođe razmatraće Nastavničko veće, Savet roditelja i Školski odbor i dati svoju ocenu.
     Tok ekskurzija, realizaciju ciljeva i zadataka, sadržaje, aktivnosti, razmatraće i odeljenjska, tj. razredna veća, odeljenjske starešine, odgovarajuća stručna tela i učenici na časovima odeljenjske zajednice. Ovo važi i za izlete i posete. Ekskurzije za učenike svih razreda biće izvedene  tokom aprila i maja  2016. godine.



 I   RAZRED

Sadržaji, mesta i objekti koje treba posetiti
Lučani- Stopića pećina - Sirogojno-Zlatibor- Lučani
-etno selo, crkva, muzej narodne radinosti,meteorološka
 stanica,crkva
-muzej narodne radinosti
-vožnja vozićem
-razgledanje Zlatibora
Broj dana:1 dan , maj 2017.
Aktivnosti u obrazovno-vaspitnom radu
-posmatranje,upoređivanje
-upoznavanje novih predela,kulturno-istorijskih spomenika
-upoznavanje prirodno-geografskih fenomena
-korelacija među nastavnim predmetima
-proširivanje znanja
Obrazovno-vaspitna oblast:
Srpski jezik, Likovna kultura, Svet oko nas i Verska nastava
Ciljevi i zadaci sadržaja programa
-savladavanje i usvajanje dela nastavnog programa(primerenog uzrastu učenika) neposrednim upoznavanjem sadržaja više nastavnih predmeta,
Stručni vođa: Milostiva Novaković
Odeljenjske starešine:
I1- Milostiva Novaković
I2- Snežana Šolajić
IOKrstac: Dušica Jaćimović  i Vojislav Todorović

II RAZRED

Sadržaji, mesta i objekti koje treba posetiti
Lučani – Gornji Milanovac- Vraćevšnica- Takovo- Savinac- Čačak (Narodni muzej i Galerija)- Lučani
Broj dana : 1 dan, maj 2017.
Aktivnosti u obrazovno-vaspitnom radu
-posmatranje,upoređivanje
-upoznavanje novih predela,kulturno-istorijskih spomenika
-upoznavanje prirodno-geografskih fenomena
-korelacija među nastavnim predmetima
-proširivanje znanja
Obrazovno-vaspitna oblast
Srpski jezik,Likovna kultura, Svet oko nas, Narodna tradicija i Verska nastava
Ciljevi i zadaci sadržaja programa
savlađivanje i usvajanje dela nastavnog programa(primerenog uzrastu učenika) neposrednim upoznavanjem sadržaja više nastavnih predmeta,
Stručni vođa: Drinka Vujičić    
Odeljenjske starešine:
II1- Drinka Vujičić
II2- Rada Panić
IO Donja Kravarica:Danijela Radovanović
   
III RAZRED

Sadržaji, mesta i objekti koje treba posetiti:
Lučani – Šargan- Tara- Lučani
Broj dana:1 dan , maj 2017.
Aktivnosti u obrazovno-vaspitnom radu
-posmatranje
-upoređivanje
-upoznavanje novih predela,kulturno-istorijskih spomenika
-upoznavanje prirodno-geografskih fenomena
-korelacija među nastavnim predmetima
-proširivanje znanja
Obrazovno-vaspitna oblast:
Srpski jezik, Likovna kultura, Svet oko nas, Verska nastava i Narodna tradicija
Ciljevi i zadaci sadržaja programa
savlađivanje i usvajanje dela nastavnog programa(primerenog uzrastu učenika) neposrednim upoznavanjem sadržaja više nastavnih predmeta,
Stručni vođa: Danka Sinđelić
Odeljenjske starešine:
III1 –Danka Sinđelić
III2 - Vojinka Radisavljević
IO Puhovo :Slavica Vasilić  i Ana Topalović

  IV RAZRED
Sadržaji, mesta i objekti koje treba posetiti
  Lučani- Ravanica -    Jagodina – Lučani
-ZOO-vrt
-Akva park
- Zavičajni muzej
-Muzej naivne umetnosti
-Muzej voštanih figura
-manastir Ravanica
 Broj dana: 1dan , maj 2017.
Aktivnosti u obrazovno-vaspitnom radu
posmatranje
-upoređivanje
-upoznavanje novih predela,kulturno-istorijskih spomenika
-upoznavanje prirodno-geografskih fenomena
-korelacija među nastavnim predmetima
-proširivanje znanja
Obrazovno-vaspitna oblast
Srpski jezik, Likovna kultura, Svet oko nas, Narodna tradicija i Verska nastava
Ciljevi i zadaci sadržaja programa
savlađivanje i usvajanje dela nastavnog programa(primerenog uzrastu učenika) neposrednim upoznavanjem sadržaja više nastavnih predmeta
Stručni vođa: Stanojka Jaćimović
Odeljenjske starešine:
III1 LJiljana Božanić
III2  Stanojka Jaćimović
IO Markovica :Suzana Joković i Nada Miletić

IZLETI SA VEROUČITELJOM
Vreme izvođenja : maj – jun 2017. godine
1. razred - manastir Sretenje i Sv.Trojice
2. razred - manastir Blagoveštenje i Nikolje
3. razred -  manastir Klisura i crkva u Prilipcu                                                  
4. razred - manastir Vujan
Za učenike izdvojenih odeljenja od I- IV razreda  planirana je poseta Ovčar Banji i manastiru Blagoveštenje (IO Markovica , Krstac , Puhovo i D. Kravarica).



IZLETI u okviru predmeta Narodna tradicija
Odeljenja od  II- IV razreda ( Poseta Goračićima i Zlakusi):
Matična škola , IO Markovica, IO Krstac,  IO Puhovo i IO  D. Kravarica
(Vreme izvođenja- oktobar  2016.g.)
 
Planiran je i izlet za učenike starijih razreda u okviru predmeta građansko vaspitanje.
IO Markovica

 V RAZRED
Sadržaji, mesta i objekti koje treba posetiti
1.Lučani- Užice- Kadinjača- Soko Grad- Etno selo - Banja Koviljača- -Gučevo
2.Tršić- Tronoša – Valjevo – kula Nenadovića – Brankovina- Banja Vrujci- LJig – G.Milanovac- Lučani
Broj dana:   2 dana, april/maj 2017.g.
Aktivnosti u obrazovno-vaspitnom radu
-posmatranje
-upoređivanje
-upoznavanje novih predela,kulturno-istorijskih spomenika
-upoznavanje prirodno-geografskih fenomena
-korelacija među nastavnim predmetima
-proširivanje znanja
Obrazovno-vaspitna oblast
Srpski jezik
Likovna kultura
Istorija
Geografija
Biologija
Ciljevi i zadaci sadržaja programa
-savlađivanje i usvajanje dela nastavnog programa(primerenog uzrastu učenika) neposrednim upoznavanjem sadržaja više nastavnih predmeta
Stručni vođa: Vinojla Mosić
Odeljenjske starešine:
V1 Vinojla Mosić
V2 Tanja Stevanović
V3 Vladija Ćalović                                                         


VI RAZRED
Sadržaji, mesta i objekti koje treba posetiti
1.dan Lučani- Čačak-  Topola- Oplenac- Orašac – Aranđelovac- Smederevo- Beograd- Lučani
-akvarijum
-Šumarice
-Oplenac
-Smederevska tvrđava
2.dan Beograd
-Kalemegdan
-Narodni muzej
-konak knjeginje LJubice
-botanička bašta
-Hram svetog Save
-Muzej Nikole Tesle
-Avala- LJig – Lučani
Broj dana    2 dana, april/maj 2017.g.
Aktivnosti u obrazovno-vaspitnom radu
-posmatranje
-upoređivanje
-upoznavanje novih predela,kulturno-istorijskih spomenika
-upoznavanje prirodno-geografskih fenomena
-korelacija među nastavnim predmetima
-proširivanje znanja
Obrazovno-vaspitna oblast
Srpski jezik
Likovna kultura
Istorija
Geografija
Biologija
Verska nastava
Ciljevi i zadaci sadržaja programa
-savlađivanje i usvajanje dela nastavnog programa(primerenog uzrastu učenika) neposrednim upoznavanjem sadržaja više nastavnih predmeta,
Stručni vođa: Olivera Pantelić
Odeljenjske starešine:
VI1 Vera Koturović
VI2 Olivera Pantelić
VI3  Sreten Stevanović
VI4  Marina Jevremović

  VII RAZRED
Sadržaji, mesta i objekti koje treba posetiti
1.dan : Lučani – Manasija Resavska pećina – vodopad Lisina - Niš
2.dan:
Niška Banja(Medijana, Ćele kula, Niška tvrđava, Crveni krst-Čegar) –obilazak centra grada- Kruševac (Narodni muzej,crkva Lazarica)-Vrnjačka Banja-povratak u Lučane
Broj dana    2 dana, april/maj 2017.g.
Aktivnosti u obrazovno-vaspitnom radu
-posmatranje
-upoređivanje
-upoznavanje novih predela,kulturno-istorijskih spomenika
-upoznavanje prirodno-geografskih fenomena
-upoznavanje sa ostacima  rimske kulture na našim prostorima
-korelacija među nastavnim predmetima
-proširivanje znanja
Obrazovno-vaspitna oblast
Istorija
Geografija
Likovna kultura
Biologija
Srpski jezik
Verska nastava
Ciljevi i zadaci sadržaja programa
-savlađivanje i usvajanje dela nastavnog programa(primerenog uzrastu učenika) neposrednim upoznavanjem sadržaja više nastavnih predmeta,
- uočavanje i analiziranje pojava i odnosa u društvenoj sredini
- upoznavanje kulturnog nasleđa
-rekreativno-zdravstveni oporavak učenika
Stručni vođa: Nenad Vasilić
Odeljenjske starešine:
VII1 Draga Nešovanović
VII2 Dejan Zekavičić
VII3  Nenad Vasilić
VII4  Gordana Drašković

 VIII RAZRED
Sadržaji, mesta i objekti koje treba posetiti
1. dan: Lučani-Kragujevac-Velika Plana (etno selo,Pokajnica,Radovanjski lug)-Koporin-Grza-Romulijana -Zaječar(noćenje)
2. dan: Zaječar-Negotin(Mokranjčeva kuća,muzej Hajduk Veljka,stara crkva)-Kladovo(HE Đerdap,arheološki muzej)-Donji Milanovac(obilazak „Lepenskog vira“)-Kostolac(Viminacijum)-Golubac(panoramsko razgledanje tvrđave)--Srebrno jezero- Požarevac (noćenje).
3. dan:Srebrno jezero - Vršac(Vladičanski dvor,Saborna crkva,Katedrala,Sterijina kuća, Milenijum,-Vršački breg-LJig-Lučani
Broj dana:    3 dana, april/maj 2017.g.
Aktivnosti u obrazovno-vaspitnom radu
-posmatranje
-upoređivanje
-upoznavanje novih predela,kulturno-istorijskih spomenika
-upoznavanje prirodno-geografskih fenomena
-upoznavanje sa ostacima  rimske kulture na našim prostorima
-korelacija među nastavnim predmetima
-proširivanje znanja
Obrazovno-vaspitna oblast
Istorija
Geografija
Likovna kultura
Biologija
Srpski jezik
Verska nastava
Ciljevi i zadaci sadržaja programa
-savlađivanje i usvajanje dela nastavnog programa(primerenog uzrastu učenika) neposrednim . upoznavanjem sadržaja više nastavnih predmeta,
- uočavanje i analiziranje pojava i odnosa u društvenoj sredini
- upoznavanje kulturnog nasleđa
-rekreativno-zdravstveni oporavak učenika
Stručni vođa: Svetlana Petrović
Odeljenjske starešine:
VIII1 – Svetlana Petrović
VIII2 – Miloš Pajić
VIII3 – Snežana Ćirović
IZLETI u okviru predmeta Građasko vaspitanje za učenike od 5.-8. razreda:
-Olazak na Festival nauke ( vreme izvođenja:decembar 2016)
-Poseta Zlakusi i Sretenju (vreme izvođenja:april-maj2017)

 NASTAVA  U  PRIRODI
I- IVrazred –Aranđelovac
Vreme izvođenja:april- druga polovina maja / 2017.g.
Vreme trajanja 7 dana u  dve grupe

Obavezni nastavni predmeti
SRPSKI JEZIK
Broj časova:6
Aktivnosti u   obrazovno – vaspitnom  radu
•    posmatranje
•    uočavanje
•    pričanje
•    opisivanje
•    pisanje
•    čitanje
Osnovni oblici izvođenja programa

•    dijaloška
•    tekstualna
•    pisanih radova
•    izlaganja

Ciljevi i zadaci sadržaja programa

•    posmatranja i uočavanje bogatstva oblika, boja, zvukova i glasova u prirodi (u šumi, na livadi, ...)
•    Doživljavanje lepog u prirodi i stalnih promena u njoj
•    Bogaćenje rečnika
•    Upućivanje učenika da doživljavaju, razumeju i izražavaju slike i osećanja izražena u književnim tekstovima
•    Razvijanje sposobnosti
•    Izražavanje sopstvenog utiska        

  MATEMATIKA                 
   Broj časova :5

Aktivnosti u   obrazovno – vaspitnom  radu
•    upoređivanje
•    procenjivanje
•    izrada zadataka
•    uočavanje
•    merenje
•    zaključivanje
Osnovni oblici izvođenja programa
•    dijaloška
•    tekstualna
•    pisanih radova
Ciljevi i zadaci sadržaja programa
•    Razvijanje sposobnosti posmatranja i uočavanje bogatstva oblika, boja, zvukova i glasova u prirodi (u šumi, na livadi, ...)
•    Doživljavanje lepog u prirodi i stalnih promena u njoj
•    Bogaćenje rečnika
•    Upućivanje učenika da doživljavaju, razumeju i izražavaju slike i osećanja izražena u književnim tekstovima
•    Izražavanje sopstvenog utiska


SVET OKO NAS
Broj časova:4
Aktivnosti u   obrazovno – vaspitnom  radu

•    uočavanje sličnosti i razlika
•    prepoznavanje
•    imenovanje
•    uređivanje okruženja
•    održavanje higijene
•    razgledanje

Osnovni oblici izvođenja programa
•    demonstrativna
•    očiglednosti
•    praktičnih radova
•    pisanih radova
•    eksperimentalna

Ciljevi i zadaci sadržaja programa
•    Usvajanje osnovnih vremenskih odrednica – snalaženje u vremenu i prostoru
•    Uočavanje i opažanje žive i nežive prirode u neposrednoj okolini
•    Razvijanje odgovornog odnosa prema okruženju
•    Uočavanje i imenovanje različitih vremenskih promena

MUZIČKA KULTURA
Broj časova: 2
Aktivnosti u   obrazovno – vaspitnom  radu
•    pevanje
•    igranje
•    slušanje

Osnovni oblici izvođenja programa
•    dijaloška
•    demonstrativna

Ciljevi i zadaci sadržaja programa
•    Izvođenje narodnih dečjih igara
•    Učenje nove pesme
•    Razvijanje osećaja za ritam i melodiju
•    Podsticanje raspoloženja i vedrine

FIZIČKO  VASPITANJE
Broj časova:5
Aktivnosti u   obrazovno – vaspitnom  radu
•    šetanje
•    trčanje
•    takmičenje
•    savladavanje prirodnih prepreka
•    održavanje lične higijene

Osnovni oblici izvođenja programa
•    demonstrativna
•    dijaloška
•    samostalnog rada

Ciljevi i zadaci sadržaja programa
•    Razvijanje izdržljivosti, istrajnosti i upornosti
•    Upoznavanje učenika za korišćenje „trima” za samorekreaciju
•    Razvijanje higijenskih navika radi efikasnijeg očuvanja zdravlja, povećanja otpornosti organizma od štetnog uticaja savremenog načina života
•    Razvijanje kordinacije , gipkosti ravnoteže i eksplozivne snage

LIKOVNA KULTURA
Broj časova:2
Aktivnosti u   obrazovno – vaspitnom  radu
•    posmatranje
•    uočavanje
•    prikupljanje prirodnog materijala
•    preoblikovanje
Osnovni oblici izvođenja programa
•    dijaloška
•    demonstrativna
•    eksperimentaln
Ciljevi i zadaci sadržaja programa
•    Razvijanje kod učenika smisla za spajanje različitih oblika i materijala i predmeta kako bi dobili novu, zanimljivu celinu, i to posmatranjem i prikupljanjem materijala i predmeta iz neposrednog prirodnog okruženja
•    Podsticanje orginalnosti





GRAĐANSKO VASPITANJE
Broj časova:1
Aktivnosti u   obrazovno – vaspitnom  radu
•    Pričanje
•    Prepoznavanje svojih osećanja i osećanja drugih
Osnovni oblici izvođenja programa
•    dijaloška
•    demonstrativna

Ciljevi i zadaci sadržaja programa

•    Razvijanje drugarstva i prijateljstva
•    Poštovanje razlika
•    Uvažavanje svojih i tuđih potreba

VANNASTAVNE AKTIVNOSTI

NASTAVNE OBLASTI
PEŠAČKI IZLETI  rekreativno – saznajnog karaktra
Broj časova:7
Aktivnosti u   obrazovno – vaspitnom  radu
•    šetanje
•    uočavanje
•    učenje
•    prepoznavanje
•    prikupljanje biljaka, grančica, kamenčića
•    pravljenje herbarijuma
Osnovni oblici izvođenja programa
•    izlaganja
•    dijaloška
•    očiglednosti
•    praktičnih radova
Ciljevi i zadaci sadržaja programa
•    Razvijanje pravilnog odnosa prema prirodi i njenom očuvanju
•    Razvijanje spretnosti i kondicije u prirodi
•    Sticanje novih znanja
•    Primena stečenih znanja na očiglednim, prirodnim objektima
•    Boravak na čistom vazduhu radi očuvanja zdravlja
KULTURNO – ZABAVNE AKTIVNOSTI
Broj časova :7
Aktivnosti u   obrazovno – vaspitnom  radu
•    igranje
•    pevanje
•    kreiranje maski i frizura
•    imitiranje
•    Takmičenje u znanju umenju i veštinama

Osnovni oblici izvođenja programa
•    demonstrativna
•    eksperimentalna
•    praktičnih radova

Ciljevi i zadaci sadržaja programa
•    Negovanje lepote i zadovoljstva u druženju
•    Razvijanje takmičarskog duha
•    Podsticanje originalnosti i kreativnosti
•    Prepoznavanje sklonosti učenika i karakterističnih osobina

ČAS ODELJENJSKOG STAREŠINE
Broj časova:3
Aktivnosti u   obrazovno – vaspitnom  radu
•    pričanje
•    razmena iskustava
•    prilagođavanje
•    učenje pravila ponašanja

Osnovni oblici izvođenja programa
•    izlaganja
•    demonstrativna
•    dijaloška
Ciljevi i zadaci sadržaja programa
•    Razvijanje drugarskih odnosa
•    Prilagođavanje novim uslovima života
•    Podsticanje na kulturno ponašanje u različitim životnim situacijama (u poseti, šetnji, igri, u restoranu, kupatilu, sobi, diskoteci, prodavnici...)
•    Razvijanje osećanja pripadanja u grupi.























 

Književno veče

Muška kadetska košarkaška ekipa (godište 1996. i 1997) sastavljena od igrača KK „Mladost junior“ iz Lučana i KK „Dragačevo“ iz Guče predstavljala je našu opštinu i državu na međunarodnom evropskom turniru „Rober Leroux“, održanom u periodu od 23 - 25. aprila 2011. godine u francuskom gradu Orchies. Članovi KK "Mladost junior" su učenici Osnovne škole "Milan Blagojević" Lučani i to: Miloš Stefanović, Rastko Vasilić, Nebojša Perović, Igor Pavlović i Ognjen Basarić

Ljubica   Beljanski-Ristić

IGROM PROTIV NASILJA:
ZAŠTO DRAMA

Ni jedna druga umetnost kao pozorište, najsnažnije od svih umetnosti, ne otkriva tako snažno čoveka u procesu delovanja. Drama prikazuje čovekovu sposobnost da deluje, uspostavlja situacije (zbivanja koja su važna mnogima, većini, možda svima) i pokazuie moguće načine ponašanja u tim situacijama. Pozorište je jedini forum gde se takvi procesi mogu javno raspraviti, pokazati se kritički, javno se konfrontirati s istinom mnogih, većine, svih...  

Trijmfom OŠ „Milan Blagojević“ iz Lučana, u Zrenjaninu i Kleku završeno Prvenstvo Srbije 2011. za učenike osnovnih škola. Drugo mesto osvojili su učenici OŠ „Kralj Petar I“ iz Niša, dok su treći osnovci iz OŠ „Miroslav Antić“ iz Futoga. Vladimir Grbić, potpredsednik OSS, predao je medalje najboljim osnovcima na prvenstvu.

bezbedno_160_300mbIzrada sajta Dejan Zekavičić Izrada sajta Dejan Zekavičić

Škola bez nasilja

Šta je forum pozorište?

Naša škola u projektu Škola bez nasilja

Naša škola u projektu "Preduzetništvo u osnovnim školama"

Prezentacija aktivnosti SEECEL projekta
Kulinarsko putovanje kroz svet
Izložba i prodaja uskršnjih jaja
Posete preduzetnicima