Po peti put, u organizaciji British Council-a i partnera  Ministarstva za obrazovanje, nauku i tehnološki razvoj, Ministarstva za trgovinu, turizam i telekomunikacije,  firmi Microsoft, Cisco, Comtrade, Link group, Pearson , Crossover, MTS, Samsung, Age, BIGZ, Crater Studio, Distance Learning, Division Visual Solutions, Eduka, Festo, Filipović Academy, Fluks trade, Gloria Ferrari, Gratnells, Iris Connect, Logos, Klett, Kreativni centar, Legama, ScienceScope, TeleGroup, TG Commerce,  Turitin, Voxellab,  u Beogradu je od 8. do 9. juna održana konferencija Nove tehnologije u obrazovanju.

Mnogi inostrani govornici su bili zaista inspirativni, poput Ričarda Gervera, nastavnika i direktora škole u Londonu, koji je ličnim pričama dao osvrt na to kakvo obrazovanje treba da bude danas, i da nove tehnologije treba da budu samo sredstva u rukama nastavnika za postizanje cilja, a ne same sebi svrha, a da je nastavnik nezamenjivi deo procesa učenja i da u obrazovnom procesu nema ništa bez ljudske interakcije.

Majls Beri, glavni predavač na Informacionim Tehnologijama na univerzitetu Roehampton, je govorio o tome  šta je Engleska uradila u poslednje 4 godine, kako je osnovno programiranje postalo obavezno za deu od 5 godina starosti i praktične primere kako nastavnici, direktori i tvorci zakona mogu da uvedu IKT tehnologije.

Profesor Doktor Goran Mašanović, sa univerziteta Sautempton, istraživač na projektima vrednim 20 miliona funti, ali i predavač na univerzitetu, je dao osvrt kako koristi različite sisteme za glasanje na časovima koji se fokusiraju na tome da studenti poboljšaju svoje veštine u davanju povratne informacije i da daju doprinos samoocenjivanju, tako što će sami predložiti zadatke koji će se ocenjivati.

Nenad Stamenović i Tanja Parezanović su dali praktične primere korišćenja VR naočara u nastavi, kao i korišćenja mobilnih telefona i QR kodova da bi se lakše došlo do neke stranice.

Ove godine su se predstavile britanske kompanije koje se zalažu za primenu STEAM koncepata obrazovanja. Smatra se da će 68% današnjih osnovaca raditi poslove koji još uvek ne postoje, što posao nastavnika dodatno otežava. Primeno STEAM koncepta učimo decu algoritamskom i kritičkom razmišljanju, programiranju i digitalnoj pismenosti, a samim tim ih pripremamamo za neizvesnu budućnost. Micro:bit je kompanija koja nudi komplete sa čipovima koji deca programiraju da izvrše različite zadatke, dok kompanija Turnitin nudi softver za prepoznavanje teksta na internetu, gde se prepoznaje ako su delovi autorskog teksta uzeti sa nekog mesta na internetu, ili čak prevedeni sa nekog stranog jezika i ostavljeni kao takvi, ne navodeći izvor.

Na prezentaciji Pearsona se moglo čuti o korisnom online alatu za učenike.

Blog Corner je i ove godine bio aktuelan, pa su zaduženi blogeri trenutno izveštavali o svojim utiscima sa ovogodišnje konferencije. Posetioci su imali priliku da na velikom panelu daju svoje mišljenje zašto je važna inovacija u učionici.