Пројекат "The furthest"

Дисеминација пројекта The furthest у основној школи у Гучи

Пројекат "Најдаље" имао је за циљ унапређење метода наставе слањем три наставника на курс Гамификације у Прагу, док је друга тројка похађала курс Универзалног дизајна за учење (УДЛ) у Даблину. Основни циљ био је да ови наставници имплементирају стечено знање из ових курсева у редовне часове, с намером да се укупно побољша образовно искуство за ученике.

Избор курсева и образложење:

Одлука да се пошаље троје наставника на курс Гамификације у Прагу и још троје на курс УДЛ-а у Даблин била је стратешка. Гамификација пружа иновативне и укључујуће технике како би се учење учинило интерактивнијим, док УДЛ има фокус на креирању инклузивних окружења прилагођених различитим потребама учења. Овај двоструки приступ имао је за циљ да се обради како аспект ангажовања, тако и инклузивности у учионици.

Преглед обуке:

Курс Гамификације у Прагу:
        Наставници су присуствовали радионицама и семинарима фокусираним на укључивање елемената игре у наставни план.
        Истраживали су стратегије за повећање мотивације, учешћа и општег уживања у процесу учења.
        Нагласак је стављен на практичну примену како би се осигурало да се теоријско знање може ефикасно превести у праксу у учионици.

Курс Универзалног дизајна за учење у Даблину:
        Наставници су стекли увид у дизајнирање часова који прилагођавају различите стилове учења, способности и преференције.
        Наглашено је стварање прилагодљивих и флексибилних наставних материјала како би се задовољиле потребе свих ученика.
        Курс је подстицао проактивни приступ у решавању препрека и промовисао универзално доступно окружење за учење.

Имплементација у редовним часовима:

Наставници су се вратили у своје учионице са обновљеним ентузијазмом за примену стеченог знања са курсева. Без проблема су интегрисали елементе гамификације у наставне планове, уводећи активности засноване на игри, квизове и интерактивне вежбе како би учење учинили занимљивијим.

Паралелно, принципи Универзалног дизајна за учење примењивани су како би се креирали часови који одговарају различитим ученицима. Разнолики наставни материјали, диференциране процене и флексибилне наставне стратегије постали су стандард у њиховим учионицама, подстичући инклузивно окружење за учење.

Утицај на учење:
Примећено је повећање укључености и учешћа ученика, уз приметно побољшање академских резултата. Штавише, инклузивни приступ промовисао је осећај припадности међу ученицима, подстичући подржавајућу  заједницу учења.

Закључак:

Пројекат "Најдаље" успешно је ширио резултате курсева Гамификације и Универзалног дизајна за учење, приказујући трансформишући утицај на наставне праксе и искуства учења ученика. Посвећеност наставника, уз подршку која се пружа, осигурава одрживост и даљи раст ових иновативних приступа унутар школске заједнице. Док се пројекат наставља развијати, фокус остаје на стварању динамичних, инклузивних и ангажујућих окружења за учење која припремају ученике за изазове 21. века.

Последњи пут измењенопетак, 15 децембар 2023 15:29